Aktuality


Nové auto si nejdříve prohlížely trochu s nedůvěrou, ale se svým typickým úsměvem na tváři. Když nasedly, autem začala brzy znít hudba. To už starost o zábavu holek převzal do svých rukou jejich mladší bratr Denis.

Veronika a Tereza jsou dvacetiletá dvojčata z České Třebové. Po narození prodělaly mozkovou obrnu, od té doby jsou mentálně i tělesně postižené.

Auto je pro ně veledůležitým pomocníkem. Každý den je matka nebo její manžel vozí do školy z Třebové do Ústí nad Orlicí. Kromě toho je čekají pravidelné návštěvy u lékařů, autem ale rodina vyráží i ve volném čase. Třeba na sjíždění řek na raftu. Ročně najedou asi 15 000 kilometrů.
 
Jejich starý Volkswagen Transporter už rodině nevyhovoval. Přibývalo závad, ale hlavně už Fajtovi moc nezvládali vysouvat dvojčata po zadní rampě do auta. „Holky váží 55 kilo, já už jsem na ně slabá,“ říká jejich matka Jitka Fajtová.
Loni v říjnu se pustila do více než půlročního procesu zařizování.
 
Rodina potřebovala auto s velkým prostorem; volba nakonec padla na Volkswagen Multivan. Dvojčata pro sebe zaberou druhou řadu sedadel, jedenáctiletý syn bude cestovat ve třetí řadě. Za ním skoro celý zbývající kufr pohltí vozíky nebo speciální podvozky pro nová sedadla.

Zadní sklopné trojsedadlo použijí i jiným praktickým způsobem: děvčatům je někdy na cestách nutné vyměnit pleny. Na auto za milion korun měla rodina z České Třebové něco naspořeno, přidali peníze za prodej starého transportera a na zbytek sháněli peníze u sponzorů a dárců.
 
Příběh handicapovaných dvojčat se loni na podzim objevil i na stránkách internetového portálu iDNES.cz, který pro ně spolu s Kontem BARIÉRY a Nadací Agrofert vyhlásil mezi čtenáři sbírku. Ti přispěli částkou 276 385 korun, na speciálním podúčtu se sešlo asi sto tisíc korun.

Další zařizování pro Jitku Fajtovou přestavovalo jednání s úřady. Stát v rámci příspěvku přidal na nové auto handicapovaným dvojčatům 400 000 korun, a navíc jako všem, kteří tento příspěvek čerpají, vrátil i Fajtovým DPH z pořizovací částky.

Když byly peníze pohromadě, přišel čas na výběr vhodné úpravy auta. U kamarádky ze Svitav, která má také postižené děti, si Jitka Fajtová všimla otočných sedadel. Ovládají se elektricky a nejenže se vytočí z auta ven, ale navíc i klesnou na úroveň vozíku. Z nich jim rodiče pomáhají přesednout na vysunuté sedadlo auta.

Dvojčata dostala ještě jedno překvapení – speciální podvozky, na které zcela jednoduše najedou i se svým autosedadlem, takže nemusí vždy přesedat na vozík. „Podvozky přijdou vhod, když jedeme k lékaři nebo nakupovat. Já už je z vozíku na sedadlo skoro nedostanu,“ říká matka Veroniky a Terezy.
 
Speciální otočné sedačky s podvozky nejsou laciné. „Objednávali jsme je ve Švédsku a celá přestavba auta přišla na 400 000 korun,“ uvádí Kristýna Myslivcová z firmy API CZ, která auto upravila. Na většinu této částky získala Jitka Fajtová příspěvek od státu. Jejich hnědý Volkswagen Multivan přestavovali ve Slapech u Tábora sedm dní. Poté jej naložili na přívěs a speciálně upravené vozidlo převezli začátkem května Veronice a Tereze až před dům. 

Petr BučekDvojčata z České Třebové a jejich nové auto se speciálními sedadly
prosinec
11

Přibývá různých možností, jak z běžného vozíku udělat rychlý električák, se kterým se dá vyrazit na výlet, za nákupy nebo třeba na krátkou vyjížďku... více
červenec
17

Někteří handicapovaní auto neřídí, jiní ho naopak zvládají bez sebemenších problémů. Pak jsou tu lidé s takovým postižením, že je pro mnohé nepředs... více
duben
27

Jarní ženevský autosalon představil největší automobilové novinky pro letošní rok. Handicapovaní se mají na co těšit. více
Starší články

Časopis Můžeš        Časopis Můžeš  

Konto BARIÉRY podporuje časopis o překonávání bariér Můžeš a spolupracuje s portálem AutemBezpečně.cz


Konto Bariéry - Nadace Charty 77, Melantrichova 5, 110 00 Praha 1, Tel.: (+420) 224 214 452, nadace77@bariery.cz Web by EMWAC Group | Design by OgilvyInteractive
Kentico logo