Aktuality


Automobilky v polovině září na výstavišti ve Frankfurtu ukázaly své novinky pro příští léta. Představily dva silné trendy: Stále populárnější kategorie vozů SUV se nyní mohutně prosadí mezi malými auty. Handicapovaní, kterým nevadí vyšší nastupování, se tak mohou těšit na širokou nabídku vyšších SUV s cenovkou do půl milionu korun. Komu se do těchto aut například z vozíku přestupuje hůře, zůstane patrně věrný klasickým nižším vozidlům. Druhá vlna novinek se dotýká elektromobility. Řada evropských měst začíná plánovat zákaz vjezdu neekologických dieselových aut, a vlády zemí přicházejí s pobídkami pro elektroauta. Automobiloví výrobci se proto na výstavě v Německu předháněli ve svých plánech s auty na elektřinu. Koncern Volkswagen, pod jehož křídla patří také Škoda, ve Frankfurtu oznámil, že v roce 2025 bude každé čtvrté prodané auto z jeho továren jezdit na tento druh pohonu. 
Dacia Duster slaví prodejní úspěchy nejen v Česku, ale i na ostatních evropských trzích. Její nízká cena totiž láká mimo jiné i zákazníky z bohatých zemí, jako jsou Německo nebo Švýcarsko. Nová verze Dusteru se představí v roce 2018. Úspěšné tvary rumunského vozu s technikou spojenou se sesterskými značkami Renault a Nissan neprojdou zásadní změnou.


Seat spustil před rokem výrobu modelu Ateca (sestra Škody Karoq) a už plánuje ještě menší SUV. Ponese jméno Arona a bude dlouhé 414 centimetrů. To je jen o osm centimetrů více, než kolik na délku měří malý Seat Ibiza.


Volkswagen vyšle do boje o městského zákazníka, který chce sedět vysoko, své malé SUV T-Roc. Jeho prodej začne už letos na podzim. Na rozdíl od většina konkurentů ve třídě malých SUV nabídne za příplatek i pohon všech kol.


Citroën u svého modelu C3 Aircross sází na hravý design. Novinka z kategorie SUV zároveň nahradí malé MPV, které neslo název C3 Picasso. Opel Grandland X je technickým příbuzným Peugeotu 3008, který se stal autem roku 2017. Německá značka se totiž nedávno stala součástí francouzské automobilky PSA (Peugeot Citroën). Grandland X je dlouhý 4,5 metru a malá SUV svou délkou překonává.dKorejské značky vysílají do boje o zákazníky toužící po menších SUV duo Kia Stonic (dole) a Hyundai Kona. Zákazníky budou opět lákat na nižší ceny než většina konkurentů.


Elektroauto nechybělo ve Frankfurtu na stánku snad žádného výrobce. Honda přivezla malé městské vozidlo, které vychází z tradičních tvarů prvních modelů řady Civic.


Také Škoda bude součástí modelové obměny koncernu Volkswagen. Studie Vision E naznačuje, jak by mohlo vypadat její elektrické SUV blízké budoucnosti.

Petr Buček
Foto: Automobilkyprosinec
11

Přibývá různých možností, jak z běžného vozíku udělat rychlý električák, se kterým se dá vyrazit na výlet, za nákupy nebo třeba na krátkou vyjížďku... více
červenec
17

Někteří handicapovaní auto neřídí, jiní ho naopak zvládají bez sebemenších problémů. Pak jsou tu lidé s takovým postižením, že je pro mnohé nepředs... více
duben
27

Jarní ženevský autosalon představil největší automobilové novinky pro letošní rok. Handicapovaní se mají na co těšit. více
Starší články

Časopis Můžeš        Časopis Můžeš  

Konto BARIÉRY podporuje časopis o překonávání bariér Můžeš a spolupracuje s portálem AutemBezpečně.cz


Konto Bariéry - Nadace Charty 77, Melantrichova 5, 110 00 Praha 1, Tel.: (+420) 224 214 452, nadace77@bariery.cz Web by EMWAC Group | Design by OgilvyInteractive
Kentico logo