Aktuality


Automobilky v polovině září na výstavišti ve Frankfurtu ukázaly své novinky pro příští léta. Představily dva silné trendy: Stále populárnější kategorie vozů SUV se nyní mohutně prosadí mezi malými auty. Handicapovaní, kterým nevadí vyšší nastupování, se tak mohou těšit na širokou nabídku vyšších SUV s cenovkou do půl milionu korun. Komu se do těchto aut například z vozíku přestupuje hůře, zůstane patrně věrný klasickým nižším vozidlům. Druhá vlna novinek se dotýká elektromobility. Řada evropských měst začíná plánovat zákaz vjezdu neekologických dieselových aut, a vlády zemí přicházejí s pobídkami pro elektroauta. Automobiloví výrobci se proto na výstavě v Německu předháněli ve svých plánech s auty na elektřinu. Koncern Volkswagen, pod jehož křídla patří také Škoda, ve Frankfurtu oznámil, že v roce 2025 bude každé čtvrté prodané auto z jeho továren jezdit na tento druh pohonu. 
Dacia Duster slaví prodejní úspěchy nejen v Česku, ale i na ostatních evropských trzích. Její nízká cena totiž láká mimo jiné i zákazníky z bohatých zemí, jako jsou Německo nebo Švýcarsko. Nová verze Dusteru se představí v roce 2018. Úspěšné tvary rumunského vozu s technikou spojenou se sesterskými značkami Renault a Nissan neprojdou zásadní změnou.


Seat spustil před rokem výrobu modelu Ateca (sestra Škody Karoq) a už plánuje ještě menší SUV. Ponese jméno Arona a bude dlouhé 414 centimetrů. To je jen o osm centimetrů více, než kolik na délku měří malý Seat Ibiza.


Volkswagen vyšle do boje o městského zákazníka, který chce sedět vysoko, své malé SUV T-Roc. Jeho prodej začne už letos na podzim. Na rozdíl od většina konkurentů ve třídě malých SUV nabídne za příplatek i pohon všech kol.


Citroën u svého modelu C3 Aircross sází na hravý design. Novinka z kategorie SUV zároveň nahradí malé MPV, které neslo název C3 Picasso. Opel Grandland X je technickým příbuzným Peugeotu 3008, který se stal autem roku 2017. Německá značka se totiž nedávno stala součástí francouzské automobilky PSA (Peugeot Citroën). Grandland X je dlouhý 4,5 metru a malá SUV svou délkou překonává.dKorejské značky vysílají do boje o zákazníky toužící po menších SUV duo Kia Stonic (dole) a Hyundai Kona. Zákazníky budou opět lákat na nižší ceny než většina konkurentů.


Elektroauto nechybělo ve Frankfurtu na stánku snad žádného výrobce. Honda přivezla malé městské vozidlo, které vychází z tradičních tvarů prvních modelů řady Civic.


Také Škoda bude součástí modelové obměny koncernu Volkswagen. Studie Vision E naznačuje, jak by mohlo vypadat její elektrické SUV blízké budoucnosti.

Petr Buček
Foto: Automobilkyduben
27

Jarní ženevský autosalon představil největší automobilové novinky pro letošní rok. Handicapovaní se mají na co těšit. více
březen
2

Podle úpravců aut pro potřeby handicapovaných si lidé nezřídka pořídí auto, které není možné přestavět. Nevejde se do něj otočná sedačka nebo rozmě... více
leden
5

Společnost Invacar sídlící v jihočeských Katovicích nově nabízí na českém trhu auta se zadní nájezdovou plošinou od skotské firmy Allied Vehicles.<... více
Starší články

Časopis Můžeš        Časopis Můžeš  

Konto BARIÉRY podporuje časopis o překonávání bariér Můžeš a spolupracuje s portálem AutemBezpečně.cz


Konto Bariéry - Nadace Charty 77, Melantrichova 5, 110 00 Praha 1, Tel.: (+420) 224 214 452, nadace77@bariery.cz Web by EMWAC Group | Design by OgilvyInteractive
Kentico logo