Aktuality


Projekt sdružuje prodejce nových aut, kteří se umějí postarat o zákazníka s handicapem – poradí s výběrem vozu, se státním příspěvkem či odpočtem DPH.
Zapojení partneři také poradí i realizují úpravu na ruční řízení a nakládání vozíku nebo vypomohou s financováním. Poprvé se v projektu Auta bez bariér objevuje finanční instituce: ČSOB Leasing uvedla na trh výhodný úvěr se zajímavým pojištěním šitý na míru handicapovaným, který umožňuje pořízení a užívání auta za velmi výhodných podmínek. Novinkou byla loňská spolupráce s firmou Hankook, která prostřednictvím projektu Auta bez bariér darovala handicapovaným řidičům 200 kusů zimních pneumatik.
 
Přehled všech partnerů Aut bez bariér včetně kontaktů lze najít v každém vydání magazínu Můžeš a na internetových stránkách www.autabezbarier.cz.
 

Co trápí handicapované řidiče

Koupě auta většinou začíná žádostí o státní příspěvek. Podle statistiky ministerstva práce a sociálních věcí jej v loňském roce získaly necelé tři tisíce postižených. Průměrná částka příspěvku činila zhruba 150 tisíc korun. „Většina našich handicapovaných zákazníků potřebuje poradit, jak mají o státní příspěvek zažádat,“ říká Radek Pipek ze společnosti Auto Jarov, která patří k partnerům projektu Auta bez bariér. „Zákazníci často volají brzy po svém úrazu nebo po zranění člena rodiny,“ dodává Radek Pipek. O tom, jak vyřídit státní příspěvek, moc nevědí.
 
Až na výjimky bývají handicapovaní klienti společnosti Auto Jarov s výši příspěvku spokojeni. Jeden žadatel dosáhl v nedávné době na maximální podporu ve výši 200 tisíc korun. Naproti tomu v jednom případě získal zájemce o nové auto pouze 40 tisíc korun. „Úřadu jsme poslali odvolání proti jeho rozhodnutí,“ uvádí Radek Pipek.
 
Většina prodejců zapojených do projektu umí zákazníkům poradit s vyřízením příspěvku, případným odvoláním nebo s tím, jak zažádat o vrácení daně z přidané hodnoty. Handicapovaní, kterým stát přiznal příspěvek na pořízení auta, mají právo na zpětné vyplacení této daně.
 

Výhody nového auta

Partneři projektu Auta bez bariér navíc umějí využít všechny slevy pro nákup auta handicapovanými zákazníky. „Pro lidi s postižením využíváme fleetové slevy, které se podle auta a jeho výbavy vyšplhají i přes 20 procent z původní ceny,“ uvádí Iveta Kratochvílová ze společnosti Autocentrum Dojáček.

Podle ní dělají handicapovaní chybu, když se při nákupu auta dívají po ojetých vozech. U ojetiny není možné využít velké slevy, banky navíc v jejich případě poskytují méně výhodné úvěry a odečíst DPH je možné jen u aut, které využívaly firmy. Kromě toho dostávají nová auta často delší než dvouletou záruku stanovenou zákonem. Anebo je možné si garanci přikoupit.
 
„Loni jsme prodávali auto 94leté zákazníci, která získala státní příspěvek na jeho pořízení. Ani v takovém případě není nutné mít obavy například z toho, že by se musel příspěvek v případě nějakých nenadálých událostí vracet,“ uvádí Iveta Kratochvílová.

Autocentrum Dojáček patří k dealerům, kteří umějí zákazníkům sjednat i výhodné havarijní pojištění, v jehož rámci neplatí v případě poškození vlastní vinou majitelé auta žádnou spoluúčast. Opravit zdarma tak je možné i malé oděrky na karoserii.
 

Výhodný opatrovník

I přes státní příspěvek mnohdy zájemci o nové auto chybějí peníze. Pomoc s financováním přináší produkt společnosti ČSOB Leasing Opatrovník, který míří právě na handicapované motoristy.
 
Úvěr zahrnuje nízký úrok, aktuálně ve výši 1,99 %. „Úvěr je navržen tak, aby handicapovaným umožnil čerpání příspěvku současně s využitím úvěrového financování. Zákazníci k úvěru zároveň získají zvýhodněné povinné ručení s havarijním pojištěním a nadto i pojištění skel a úrazové pojištění zdarma,“ uvádí Hana Křížová, specialistka pro design a vývoj služeb ČSOB Leasing. Pro zvýšení zákaznického komfortu ČSOB Leasing nabízí navíc možnost vyřízení vrácení DPH od finančního úřadu. 
prosinec
11

Přibývá různých možností, jak z běžného vozíku udělat rychlý električák, se kterým se dá vyrazit na výlet, za nákupy nebo třeba na krátkou vyjížďku... více
červenec
17

Někteří handicapovaní auto neřídí, jiní ho naopak zvládají bez sebemenších problémů. Pak jsou tu lidé s takovým postižením, že je pro mnohé nepředs... více
duben
27

Jarní ženevský autosalon představil největší automobilové novinky pro letošní rok. Handicapovaní se mají na co těšit. více
Starší články

Časopis Můžeš        Časopis Můžeš  

Konto BARIÉRY podporuje časopis o překonávání bariér Můžeš a spolupracuje s portálem AutemBezpečně.cz


Konto Bariéry - Nadace Charty 77, Melantrichova 5, 110 00 Praha 1, Tel.: (+420) 224 214 452, nadace77@bariery.cz Web by EMWAC Group | Design by OgilvyInteractive
Kentico logo