Aktuality


Do kterého auta vozíčkář snadno nasedne, naloží vozík i rodinu? Redakce Můžeš vyrazila do prodejen vozů deseti různých značek, aby hledala vhodná auta pro lidi s handicapem.

Postupně jsme navštívili showroomy Škoda, Volkswagen, Seat, Honda, Audi, Kia, Nissan, Citroën, Fiat a Ford. Všechny spolupracují s Kontem Bariéry v rámci projektu Auta bez bariér. Specializují se na prodej aut lidem s handicapem, umí poradit s výběrem vozu, jeho úpravou, s vyřízením státního příspěvku i s vrácením DPH.
 
Nemůže jít samozřejmě o vyčerpávající test – každé postižení je jiné, potřeby se liší. Auta prohlédl a vyzkoušel Štěpán Beneš, sám řidič s postižením

„Já jsem takový polovozíčkář; vozík si u svého auta naložím do kufru, na nohy se postavím a opřený o karoserii opatrně přeručkuji na místo řidiče. V rodině a mezi přáteli však vnímám rozdílná postižení, nutnost vozit mechanické i elektrické vozíky, a také jsem už řadu různých úprav vyzkoušel. Snažil jsem se tedy na vozy pohlížet co nejotevřeněji,“ říká úvodem.

Ceny všech vozů uvádíme včetně DPH, kterou si handicapovaný, jenž získá státní příspěvek, může odečíst. A také bez slev, které prodejci handicapovaným obvykle nabídnou. Cena se sníží někdy o pět, jindy až o 15 či 21 procent.
 

Škoda Fabia Combi

Začínáme u nejprodávanější značky v Česku, kterou je s náskokem Škoda. Její nejmenší kombík Fabia stojí od 267 900 korun. Ukazuje se, že malý kombík nabízí více zavazadlového prostoru, než by leckdo očekával. Tvar pátých dveří je však hodně zkosený a fabii kombi ubírá na praktičnosti.

Výhodou je nabídka automatických převodovek. Ty jsou k mání k benzinovým motorům 1,2 TSI (ve vyšší výkonové verzi 81 kW) a s nimi Škoda Fabia Combi stojí nejméně 347 900 korun i k dieselovému agregátu 1,4 TDI. Nastupování do nízkého auta není pro vozíčkáře komplikované.
 

Škoda Octavia Combi

Octavia je nejprodávanější auto na tuzemském trhu. Před slevou a před odečtením DPH začíná na 384 900 Kč. Kufr i kabina jsou o kus větší než u modelu Fabia. Po stránce objemu patří škodovky k tomu nejlepšímu, co lze pořídit.

Ani u Škody Octavia se designéři nevyhnuli módnímu zkosenému tvaru zádě, prostor je však i přes „schod“ do kufru dostačující. Přesedání z vozíku do octavie je srovnatelné se Škodou Fabia.
 

Volkswagen Touran

Když nestačí kombík, nezbývá, než se poohlédnout po autech s vyšší karoserií. Řešením mohou být velkoprostorová auta, jejichž zástupcem je například Volkswagen Touran. Toto rodinné auto má základní cenu 555 900 korun.

Volkswagen patří k dražším vozům ve své kategorii, zároveň ovšem také k nejlepším. Nákladová hrana kufru je nízko a navazuje na ni rovná podlaha. Lze ji prodloužit sklopením tří samostatných sedaček druhé řady.

Sedadla Volkswagenu Touran jsou však o něco výše než v nižších kombících. Pro někoho tak může být přesedání komplikované. 

Volkswagen Caddy

U prodejce volkswagenů si prohlížíme také novou generaci modelu Caddy. Jeho osobní verze může být vhodná volba pro ty, kteří chtějí do auta najíždět přes páté dveře po rampě na vozíku až do druhé řady sedadel. Nebo pro rodinu, jejíž dítě se pohybuje s pomocí elektrického vozíku. Stojí od 463 000 Kč.

K vozům této kategorie na pomezí užitkového a osobního auta patří zadní posuvné dveře, obrovský prostor pro zavazadla, jehož výšku neomezuje směrem dozadu klesající střecha. I když Caddy vychází z užitkového vozu, nabízí komfort i doplňky obvyklé pro osobní auta. Volit lze mezi dvěma délkami karoserie. Sedadla jsou však podobně jakou u Volkswagenu Touran výše než u kombíků.
 

Seat Alhambra

Seat Alhambra patří mezi nejprostornější vyloženě osobní auta – větší modely, než je tento seat, vycházejí z užitkových předloh a zaostávají v komfortu a výbavě. Seat Alhambra nabízí také posuvné boční dveře, které lze za příplatek získat s elektrickým pohonem.

K alhambře patří obrovský zavazadlový prostor, k mání je také s pohonem všech kol. Základní cena Seatu Alhambra není nízká – 669 000 korun. Sedadla jsou opět výše nad silnicí. 

Honda Civic kombi

Honda Civic na to na první pohled nevypadá, ale uvnitř nabízí hodně místa. Druhá řada sedadel má navíc jednu výjimečnost – sedačky lze sklápět jako v divadle nebo v kině, a díky tomu vzniká za předními sedadly neobvykle velký prostor. Rozložený vozík sice tento prostor nepojme, složený i s dalšími zavazadly ano.

Páté dveře nejsou moc zkosené a spolu s rovnou podlahou nákladového prostoru nabízejí slušný prostor pro vozík i vzadu. Základní cena nevšední Hondy Civic kombi činí 430 900 korun. Přesedání z vozíku je díky nízkým sedadlům jednoduché.
 

Kia cee´d kombi

Korejská značka udělala v posledních letech velký skok kupředu a už se může rovnat evropské a japonské konkurenci. Důkazem je Kia cee´d kombi. Kufr je prostorný, nabízí rovnou podlahu, v nabídce nechybí ani automatická převodovka k benzinovému i naftovému motoru.

To vše je zabaleno v atraktivním kabátě se základní cenou 344 980 korun. A pozor: Kia láká na sedmiletou záruku! Handicapovaní získávají státní příspěvek na auto jednou za deset let, takže v takovém případě je Kia cee´d kombi bez záruky jen tři roky.


 

Kia Carens

Jedno auto stejné kategorie už jsme vyzkoušeli a doporučili: Volkswagen Touran. Kia Carens nabízí podobné vlastnosti, ale za nižší cenu – začíná na 415 000. Rodinná Kia Carens má vysokou karoserii s velkým vnitřním prostorem i místem pro zavazadla. Proti nižšímu modelu cee´d se do vyššího carensu nastupuje vozíčkáři o něco hůře.
 

Citroën Berlingo

Jedno z velmi oblíbených aut mezi handicapovanými. Citroën Berlingo není drahý, v osobním provedení stojí od 339 900 korun. Je přitom velmi prostorný, nabízí velký kufr, zadní posuvné dveře a po úpravě také možnost najetí přes rampu dovnitř přes páté dveře.

Jak už to však u vozů této kategorie bývá, páté dveře jsou tak velké, že se z vozíku špatně obsluhují. Spíše jde o auto, kde handicapovaný neřídí, ale veze se.
 

Citroën C4 Grand Picasso

Opět vůz s velmi výrazným designem. Když se otevřou páté dveře a sklopí se všechna tři samostatná sedadla druhé řady, nabízí na první pohled ještě více místa než Volkswagen Touran nebo Kia Carens, které jsme si také prohlédli. Hrana kufru je navíc docela nízko.

V kombinaci s naftovým motorem Citroën C4 stojí Grand Picasso od 530 000 korun. Nechybí ani různé moderní doplňky, jako například bezdotykové otevírání dveří. Cesta z vozíku na výše položené sedadlo řidiče nebo spolujezdce je však komplikovanější.


 

Fiat Doblo

Mezi velkými auty na pomezí osobních a užitkových vozů nabízí Fiat Doblo jednu specialitu – příplatkovou, o 27 centimetrů zvýšenou střechu. Vnitřní prostor už tak velkého vozu lze tímto způsobem ještě navýšit. Na výběr jsou také dvě délky karoserie. Fiat Doblo stojí od 320 000 korun.


 

Ford Focus

Milé překvapení téměř na závěr našeho hledání ideálního auta pro ty, kteří hledají klasického kombíka. Ford Focus nabízí vysoký zavazadlový prostor bez módně zkosené zádě. Hrana kufru je nízko nad silnicí a otvor je velmi široký. Bude se hodit například těm, kteří chtějí nakládat elektrický vozík s pomocí jeřábku.

Základní cena Fordu Focus kombi činí 366 900 Kč. Není třeba se bát ani litrového benzinového motoru se třemi válci – získal několik ocenění pro nejlepší benzinový motor pro vozy této velikosti.


 

Ford B-Max

Toto auto jsme do tipů zařadili kvůli jeho netradiční karoserii. Délkou jde spíše o malé auto, na výšku o vůz s velkým prostorem a z boku padne do oka chybějící prostřední sloupek karoserie a za ním posuvné zadní dveře.

Kdo nakládá vozík z místa řidiče za sebe za přední nebo na zadní sedadlo, může se mu Ford B-Max hodit. Nepřekáží totiž boční sloupek, cesta je volnější. B-Max přijde v základní verzi na 300 000 korun.Text: Petr Buček 
Foto: Jan Šilpoch
prosinec
11

Přibývá různých možností, jak z běžného vozíku udělat rychlý električák, se kterým se dá vyrazit na výlet, za nákupy nebo třeba na krátkou vyjížďku... více
červenec
17

Někteří handicapovaní auto neřídí, jiní ho naopak zvládají bez sebemenších problémů. Pak jsou tu lidé s takovým postižením, že je pro mnohé nepředs... více
duben
27

Jarní ženevský autosalon představil největší automobilové novinky pro letošní rok. Handicapovaní se mají na co těšit. více
Starší články

Časopis Můžeš        Časopis Můžeš  

Konto BARIÉRY podporuje časopis o překonávání bariér Můžeš a spolupracuje s portálem AutemBezpečně.cz


Konto Bariéry - Nadace Charty 77, Melantrichova 5, 110 00 Praha 1, Tel.: (+420) 224 214 452, nadace77@bariery.cz Web by EMWAC Group | Design by OgilvyInteractive
Kentico logo