Aktuality

Novinky ze Ženevy | 27. 4. 2018

Jarní ženevský autosalon představil největší automobilové novinky pro letošní rok. Handicapovaní se mají na co těšit.

Volkswagen představil studii Sedric (zkratka slov Self Driving Car – samostatně jezdící auto). Krabicovité auto dostalo tentokrát provedení pro školáky, které odveze až před školní budovu. Je otázkou, kdo dohlédne na pořádek, když ve vozidle chybí řidič.


Petr Buček
Foto: automobilky
 
Mezi novinkami nechyběly například nový Citroën Berlingo, nová Kia cee´d nebo studie ukazující, jak asi bude vypadat malé SUV od Škodovky. Automobilky opět předvedly i své vize mobility budoucnosti. Podle všeho se blíží doba, kdy auta budou jezdit sama (možná i létat), dostanou plošiny pro snadné nastupování a u zásuvky „natankují“ elektřinu.
 
Citroën Berlingo patří mezi vozíčkáři k velmi oblíbeným autům. Vyniká prostornou karoserií kombíku se zvýšenou střechou, jeho zadní dveře jsou posuvné a není problém do něj nainstalovat plošinu pro nájezd přes páté dveře. V Ženevě Citroën představil novou generaci berlinga. Dostala pro tuto francouzskou značku typické úzké hlavní světlomety a také dvě délky karoserie. Kratší varianta je dlouhá 4,4 metru, delší se roztáhla na 4,75 metru.
 
Někteří handicapovaní řidiči však dávají přednost klasickému kombíku. Zajímavou novinkou je pro ně nová Kia cee´d, která se na ženevském výstavišti představila jak v kratší, pětidveřové verzi, tak i jako praktičtější kombík. Ten je konkurencí pro vozy Škoda Octavia nebo vozu Hyundai i30.
 
Mladoboleslavská značka přivezla do Ženevy ukázat studii Vision X. Za několik měsíců pak představí sériovou verzi tohoto malého SUV. Trend je jasný – nejen Škoda nabídne vedle běžných aut také ucelenou nabídku vozů s vyšší karoserií. Velký Kodiaq a prostřední Karoq proto dostanou menšího sourozence.
 
Samostatnou kapitolou jsou na velkých automobilových výstavách, mezi něž Ženeva patří, studie vozů budoucnosti. Mezi výhledy na nejbližší léta patří stále se prodlužující dlouhá řada elektromobilů všech značek. Škoda v Ženevě prozradila, že do roku 2025 představí pět různých elektromobilů.
 
Asi největší poprask způsobil na výstavišti koncept, který společně připravila letecká společnost Airbus, italská karosárna Italdesign a Audi. Jedná se o koncepci mobility budoucnosti, jejímž základem je obří dron. Další díly tvoří kabina a samostatný podvozek. Majiteli auta patří jen kabina. Pro svou dopravu by si vždy objednal buď dron, nebo podvozek. Ten ho automaticky přepraví do cíle cesty. Samozřejmě bez řidičova zásahu.
 
Autonomních aut bylo ostatně na ženevském autosalonu k vidění více. Renault například ukázal studii EZ-GO. Ta počítá s tím, že se po městech budou pohybovat automaticky řízená auta bez šoférů, podle francouzské značky půjde o automobilové roboty. A jelikož nezapomíná na skutečnost, že do takového vozidla budou chtít nastoupit maminky s kočárky, vydělají na tom i vozíčkáři. Auto má totiž nájezdovou plošinu a uvnitř prostor pro vozík.
Městské SUV připravuje Škoda. Nemůže zůstat pozadu za konkurencí, která už v mnoha případech malé auto s proporcemi teréňáku nabízí. Jméno sériového modelu zatím automobilka neoznámila, v Ženevě studii vystavila pod označením Vision X.Toyota Auris dostane nové tvary a také už tradiční hybridní pohon, který k japonské značce neodmyslitelně patříKia cee´d sjíždí z pásů slovenské pobočky korejské značky. Továrna v Žilině už se chystá na nový model.
 


Honda letos začne prodávat nový model CR-V. Jak velí nový trend, nedostane naftový motor. O pohon se postará buď hybrid, nebo benzinový agregát s turbem.

 

Citroën Berlingo se dočkal designu typického pro všechny modely této francouzské značky. A k tomu se zákazníci mohou těšit na dvě délky karoserie. O kupce bude opět usilovat i výhodnou cenou.

 
 
Renault EZ GO má plošinu, po které vozíčkář snadno najede na palubu tohoto autonomního vozidla bez řidiče.
Jako z futuristických filmů vypadá koncept Pop Up, který spojuje létání s ježděním. Stojí za ním trio Airbus, Italdesign a Audi.

prosinec
11

Přibývá různých možností, jak z běžného vozíku udělat rychlý električák, se kterým se dá vyrazit na výlet, za nákupy nebo třeba na krátkou vyjížďku... více
červenec
17

Někteří handicapovaní auto neřídí, jiní ho naopak zvládají bez sebemenších problémů. Pak jsou tu lidé s takovým postižením, že je pro mnohé nepředs... více
duben
27

Jarní ženevský autosalon představil největší automobilové novinky pro letošní rok. Handicapovaní se mají na co těšit. více
Starší články

Časopis Můžeš        Časopis Můžeš  

Konto BARIÉRY podporuje časopis o překonávání bariér Můžeš a spolupracuje s portálem AutemBezpečně.cz


Konto Bariéry - Nadace Charty 77, Melantrichova 5, 110 00 Praha 1, Tel.: (+420) 224 214 452, nadace77@bariery.cz Web by EMWAC Group | Design by OgilvyInteractive
Kentico logo