Aktuality


Většina handicapovaných si musí během ledna 2016 zažádat znovu o příspěvek na mobilitu. Týká se to všech, kterým úřad práce přiznal tento příspěvek v letech 2012 a 2013. Právě v tomto období si o tehdy novou formu tohoto příspěvku požádala většina jeho příjemců. 


Úřady slibují, že všechny, kterých se nová povinnost týká, obešlou pracovníci dopisem s formulářem žádosti.

Je přitom důležité, aby osoby podaly žádost právě v lednu 2016, jinak přijdou o dávku za první měsíc nového roku. O dávku není možné ani žádat před příchodem nového roku.

Správní řízení o příspěvek na mobilitu by mělo být krátké. Pokud má žadatel platný průkaz ZTP či ZTP/P, nebude probíhat žádné posuzování zdravotního stavu.

Kdo naopak znovu o příspěvek na mobilitu žádat nemusí? Zvláštní skupinou jsou osoby, které žádost o příspěvek na mobilitu podaly podle legislativy účinné do 31. prosince 2013, ale o jejich nároku bylo rozhodnuto až po 1. lednu 2014.

Tito lidé nemusí podle Úřadu práce o příspěvek na mobilitu sami žádat. Úřad je v těchto případech povinen zahájit správní řízení tzv. „z moci úřední“. Tyto osoby obdrží oznámení o zahájení správního řízení o přiznání příspěvku na mobilitu.

O příspěvek na mobilitu nemusí znovu žádat ani ti, kteří o něj úspěšně žádali po 1. lednu 2014. Příspěvek jim bude chodit nadále beze změny i v roce 2016.

Více o příspěvku na mobilitu čtěte zde.
prosinec
11

Přibývá různých možností, jak z běžného vozíku udělat rychlý električák, se kterým se dá vyrazit na výlet, za nákupy nebo třeba na krátkou vyjížďku... více
červenec
17

Někteří handicapovaní auto neřídí, jiní ho naopak zvládají bez sebemenších problémů. Pak jsou tu lidé s takovým postižením, že je pro mnohé nepředs... více
duben
27

Jarní ženevský autosalon představil největší automobilové novinky pro letošní rok. Handicapovaní se mají na co těšit. více
Starší články

Časopis Můžeš        Časopis Můžeš  

Konto BARIÉRY podporuje časopis o překonávání bariér Můžeš a spolupracuje s portálem AutemBezpečně.cz


Konto Bariéry - Nadace Charty 77, Melantrichova 5, 110 00 Praha 1, Tel.: (+420) 224 214 452, nadace77@bariery.cz Web by EMWAC Group | Design by OgilvyInteractive
Kentico logo