Aktuality


K projektům Konta Bariéry patří i Auta bez bariér. Už dva roky radí handicapovaným s výběrem nového vozu.

Mezi partnery Auta bez bariér patří například dealerství Auto Jarov, které v Praze nabízí vozy značek Škoda, Volkswagen, Seat, Audi a Honda. Jaké tam mají zkušenosti s prodejem aut lidem s postižením? „Zájem handicapovaných zákazníků se v jednotlivých případech hodně liší. Letos jsme jednomu klientovi prodali Škodu Superb kombi za milion korun, ale častěji předáváme handicapovaným vozy typu Škoda Fabia kombi, které stojí okolo čtvrt milionu,“ uvádí Radek Pipek, prodejce na vozíku působící u dealera Auta Jarov.

V Ostravě je partnerem projektu Auta bez bariér společnost Unicar, prodejna vozů Škoda. „U nás jsme letos prodali handicapovaným asi 15 aut. Bohužel nám chybí model Roomster, který byl u zákazníků s postižením hodně žádaný, ale jeho výroba byla ukončena. Zájem se přesunul k modelům Rapid a Yeti. Právě nyní připravujeme k úpravě pro handicapovaného řidiče yetiho s pohonem všech kol,“ říká Eva Gelnarová z dealerství Unicar.

„Konto Bariéry se vlastně autům pro handicapované věnuje už od roku 2004; od té doby pořizujeme se společností Globus prostřednictvím společného fondu velkoprostorové automobily pro organizace, jež pomáhají postiženým,“ vzpomíná Božena Jirků, ředitelka Konta Bariéry. Předloni pak Konto Bariéry rozšířilo pomoc handicapovaným motoristům spuštěním projektu Auta bez bariér.
 

Dealeři vyjdou handicapovaným vstříc

Podle zkušeností dealerů aut zapojených do projektu Auta bez bariér lidé s postižením nezřídka nemají vůbec představu, jak při nákupu dopravního prostředku postupovat, nemají jasno o jeho financování, nemají představu o vhodném modelu vozu, vybavení a odpovídající úpravě řízení. „Někteří zase naopak přicházejí se zcela jasnou představou a dopředu vědí, které auto se jim hodí,“ říká Jan Šmíd z brněnské společnosti Autocentrum ROS, která je dalším partnerem projektu.

Dealerská část webu Auta bez bariér připomíná manuál, který má prodejci poradit vždy, když se v showroomu objeví zákazník s handicapem. Za získání manuálu a účast v projektu Auta bez bariér platí dealeři roční poplatek.
Vybrané peníze skončí opět u motoristů s postižením nebo u rodin s handicapovaným dítětem či rodičem. Konto Bariéry předá získané prostředky těm, kteří na nákup nového auta nedosáhnou ani přes všechny státní podpory.

Právě s jejich získáním mají handicapovaní mnohdy problémy: „Prodej Škody Yeti se kvůli státnímu příspěvku táhl téměř celý rok. Náš handicapovaný zákazník s nemocnou páteří o něj nejdříve usiloval marně, nakonec ho však získal,“ vzpomíná Eva Gelnarová z ostravského dealerství Unicar.

„Také jsme letos řešili problémy se stáním příspěvkem u zákazníka ze Šumavy. Tamní úřednice měla asi s příspěvky méně zkušeností a vše se táhlo dlouhou dobu. V Praze je většinou průběh hladší,“ tvrdí Radek Pipek z Auto Jarov.
 

Kde hledat informace?

Internetové stránky projektu Auta bez bariér (www.autabezbarier.cz) tvoří pět hlavních částí: Přinášejí aktuální informace o státním příspěvku, o možnosti vrácení DPH při koupi auta, nezapomínají ani na úpravy vozidel, jejich financování a pojištění.

Stránkám dominuje mapka s přehledem partnerů Auta bez bariér. Uvedení prodejci a úpravci aut nejen poradí s výběrem vozu, ale také se stáním příspěvkem, odpočtem DPH a úpravou například na ruční ovládání (seznam partnerů se pravidelně objevuje také na stránkách magazínu Můžeš). Druhá část webových stánek Auta bez bariér slouží dealerům aut. Těm poradí, jak postupovat při prodeji auta řidiči na vozíku nebo s jiným postižením.
 
prosinec
11

Přibývá různých možností, jak z běžného vozíku udělat rychlý električák, se kterým se dá vyrazit na výlet, za nákupy nebo třeba na krátkou vyjížďku... více
červenec
17

Někteří handicapovaní auto neřídí, jiní ho naopak zvládají bez sebemenších problémů. Pak jsou tu lidé s takovým postižením, že je pro mnohé nepředs... více
duben
27

Jarní ženevský autosalon představil největší automobilové novinky pro letošní rok. Handicapovaní se mají na co těšit. více
Starší články

Časopis Můžeš        Časopis Můžeš  

Konto BARIÉRY podporuje časopis o překonávání bariér Můžeš a spolupracuje s portálem AutemBezpečně.cz


Konto Bariéry - Nadace Charty 77, Melantrichova 5, 110 00 Praha 1, Tel.: (+420) 224 214 452, nadace77@bariery.cz Web by EMWAC Group | Design by OgilvyInteractive
Kentico logo