Chceme co nejrychleji reagovat na to, co vás trápí a zajímá. Protože se mnohé dotazy a odpovědi na ně opakují či prolínají, dáváme vám možnost nahlédnout na otázky, které již zazněly. A samozřejmě také na to, jak tým portálu Auta bez bariér reagoval. Formulář na zadávání otázek naleznete zde.OTÁZKY

30.
Může si osoba, která je vlastníkem automobilu zakoupeného na příspěvek, pořídit pro sebe další vozidlo?

29.
Dobrý den, uz 7 let užíváme auto na které nám bylo přispěno (státním příspěvkem na pořízení auta) úřadem práce pro handicapovanou nezletilou dceru. Může manžel - OSVČ - na toto auto platit silniční daň?
28.
Dokdy po přiznání státního příspěvku na pořízení auta je ho nutné vyčerpat? Existuje lhůta? A naopak - jak je to, když chce někdo využít příspěvek zpětně. Je to možné?27.
Jsem na vozíku a pořidila jsem si nové auto, kde byla udělána úprava pro vozíčkáře - plošina pro nájezd vozíku. Jak pojistit takové auto, aby v tom byla zahrnuta i taková úprava? 
26.
Můj tatínek je invalida a v roce 2011 jsme žádali o příspěvek na automobil, v té době byla možná částka 100 000 kč a dostali jsme 80 000 Kč. Jelikož se auto porouchalo a na jeho opravu nám chyběly finance, byli jsme nuceni auto prodat. Máme nárok znovu žádat o příspěvek na automobil?25.
Můžeme požádat finanční úřad o vrácení zaplacené DPH, když uplynulo již 9 měsíců od pořízení auta a státní příspěvek na pořízení vozidla nám byl přiznán až nyní? 

24.
Jsem opatrovníkem svého otce, jeho jménem jsem zažádala o státní příspěvek na automobil. Chtěla bych koupit auto za 350 000 Kč, příspěvek od úřadu práce činí 120 000. Ze svého tedy doplatím 230 000 Kč. Pokud chci vrátit DPH může být faktura na mé jméno, nebo musí být na jméno příjemce příspěvku, i když jsem opatrovník? Mohu automobil následně přihlásit na své jméno nebo musí být přihlášen na jméno otce, i když jsem větší část hradila já? Jak by to bylo v případě úmrtí otce? 23.
Je možné zažádat o příspěvek na zakoupení auta před uplynutím doby 5 let s tím, že bych poměrnou část příspěvku vrátil? Mohu zažádat o příspěvek na 10 let až po uplynutí této doby nebo i na 10 let dopředu?

22.
Maminka si podala žádost o příspěvek na motorové vozidlo začátkem tohoto roku. Proběhla kontrola jejího zdravotního stavu komisí, následně paní z úřadu zkoumala majetkové poměry. Poté se rozhodlo, že příspěvek obdrží a do týdne obdrží mamka dopis o výši příspěvku. Z týdne jsou však již skoro další dva měsíce, paní na úřadu se obhajuje tím, že toho má moc. Chci se zeptat, zda je stanovena nějaká lhůta, v rámci které musí žádost vyřídit - tedy určit výši státního příspěvku?
21.
Dostala jsem příspěvek na zakoupení motorového vozidla a chtěla bych vědět, zda pořád platí, že člověk může mít jen jeden vůz? Pokud se staré auto musí prodat, co je potřeba doložit úřadu, stačí kopie technického průkazu s přepisem?

20.
Dobrý den, dostali jsme příspěvek na zakoupení automobilu pro nezletilého postiženého syna, chtěli bychom auto koupit v autobazaru. Jak to prosím bude s odpočtem DPH? Můžou to udělat za nás v autobazaru, nebo se musí na finanční úřad?19.
Dobrý den, je možné získat příspěvek na auto, při koupi od fyzické osoby ze zahraničí? DPH se taky vrací? Děkuji.


18.
Dostala jsem příspěvek na motorové vozidlo, jsem v rozvodovém řízení, s manželem již tři roky nežiji ve společné domácnosti, byl také vyloučen z okruhu posuzovaných osob. Ráda bych věděla, zda si může dělat nárok na vůz po rozvodu při společném vypořádání majetku, jelikož ještě nejsme rozvedení.

17.
Máme auto pořízené se stáním příspěvkem pro našeho syna a měli jsme autonehodu (kterou jsme nezavinili). Auto je na odpis. Budeme muset vracet příspěvek? Auto má havarijní pojištění, škoda však bude hrazena z povinného ručení viníka nehody.
16.
Chtěla bych si požádat o příspěvek k nákupu auta pro nemocného syna. Zajímá mě, jestli auto může zabavit exekutor. Děkuji za Vaši odpověd. 


15.
Požádali jsme si o příspěvek na auto pro naši babičku, tedy maminku přítele, která má Parkinsona a demenci Lewyho tělísky, je skoro nepohyblivá. V případě, že bude schválená a měla by být, jak jsem hovořila s posudkovým lékařem, zjistila jsem, že jde zažádat o vrácení DPH ze zakoupeného vozu, kde je příspěvek státu. Jak postupovat? Tato částka se vrací úřadu? 


14.
Dobrý den, pořídili jsme si před 5 měsíci ojeté auto pro zdravotně postiženého syna, na které jsme dostali příspěvek od státu. Jenomže se nám stala taková věc, že se auto pokazilo a stalo se nepojízdné. A mám na Vás dotaz je možné toto auto samozřejmě po opravě prodat a koupit jiné aniž by jsme museli příspěvek vrátit. Byla by to prakticky jen výměna jednoho auta za druhé. 


13.
Jsem na elektrickém invalidním vozíku a potřebovala bych pořídit auto, kterým bych mohla sama jezdit - bydlím v lese, 25,5 km od autobusové zastávky a bezbariérový autobus sem jezdí jednou, maximálně 4krát za den - podle svátků a podobně. Co mě nejvíc trápí je to, že nevím, co dřív - mám dřív podat žádost o příspěvek na auto, aniž bych věděla, kolik bude ve výsledku stát, nebo nejprve hledat auto, domluvit se s někým na úpravě vozu a pak teprve podat žádost o příspěvek? Podává se žádost o příspěvek na úpravu vozu spolu se žádostí na zakoupení vozu? Je k tomu nutná kalkulace od toho, kdo bude vůz upravovat? Jak je to s odpočtem DPH - jde to udělat najednou, že mi někdo prodá auto již bez DPH do výše těch 100 000 Kč, nebo musím nejprve zaplatit a pak teprve žádat o vrácení?
 
12.
Dostal jsem příspěvek na auto 180 tisíc Kč. Vybral jsem si ke koupi nové auto za 250 tisíc. Potřebuji si vzít úvěr na zbývajících 70 tisíc Kč. Aby mi finanční společnost poskytla úvěr, musím složit akontaci jen 160 tisíc. Musím zbývajících 20 tisíc korun vrátit úřadu práce, anebo s nimi mohu dofinancovat nějaké splátky? Podotýkám, že cena vozu v kupní smlouvě bude uvedena 250 tisíc Kč.11.
Dostala jsem příspěvek na pořízení automobilu pro svou dceru a doslechla jsem se, že bych mohla mít nárok na vrácení DPH. Jedná se o roční vůz Škoda Fabia v ceně 182.000 korun bez DPH, s daní 220.000 Kč. Vrátí mi DPH z celé částky nebo max. do 100.000 Kč? Hlavně mi jde o to, že jsem v konkurzu a zda mi finanční úřad nebude tyto peníze blokovat. Dostala jsem 180.000 Kč formou příspěvku a zbytek by mi půjčil syn a já bych mu to z tohoto vráceného DPH vrátila.

10.
Chtěl bych si udělat řidičák pro osobní automobil. A chtěl bych se zeptat jestli si mám rovnou dát žádost o přestavbu auta nebo si nejdříve udělat řidičák a potom až žádost o přestavbu řízení?


9.
Opravňuje mě průkaz ZTP s označením vozidla k jízdě bez dálniční známky v Rakousku?8.
Jak postupovat při pořízení zvláštní pomůcky a to ruční ovládání + automatická převodovka, zajímá mi zda podat jednu žádost jak na ruční řízení tak i na převodovku nebo to rozdělit a podávat dvě žádosti?

7.
Je možné odečíst DPH od koupě auta i když nám zřejmě nebude poskytnut příspěvek na zakoupení motorového vozidla příslušným úřadem? Budeme si muset pořídit nové auto, neboť máme nevidomého (průkaz ZTP/P) syna (už plnoletého), ale dopravujeme ho denně do a ze školy.

6.
Je možné dostat příspěvek na zakoupení auta pro dva držitele ZTP/P na koupi jednoho automobilu? Jedná se o matku a syna.

5.
Přispívají Bariéry na vozidla soukromým handicapovaným osobám, nebo jen organizacím?
4.
Pokud koupím ojeté auto zakoupené jako nové v ČR podnikatelem, který mi ho nyní přímo prodává, jaké DPH mi bude vráceno?


 3.
Pokud si nechám dovézt ojeté auto z EU a dovozce nabízí možnost odpočtu DPH, bude mi vráceno pouze DPH z rozdílu jeho nákupní a prodejní ceny ? 
2.
Chci si zažádat o příspěvek na zvláštní pomůcku, v mém případě je to motorové vozidlo. V žádosti je kolonka cena vozidla. Nejsem vozíčkář a řídí moje manželka. Prosím o 2 rady:

1) výběr vozidla. Vlastním ŠKODA Felicia combi z roku 1996. Už je silně opotřebované.Potřebuji vozidlo s vyšším sezením a prostorem,na benzín a silnější než původní Felicia.Pro představu Citroen Berlingo, Škoda Yeti.

2) nové ne. Jedná se mi o co nejmenší doplácení. Proto že jsem naprostý laik (což je asi vidět z mých předešlých požedavků) tak prosím o radu a pomoc s výběrem a cenou auta.

1. 
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem související s pořízením nového auta pro osobu s postižením (ZTP/P).

1) Je nutné objednat vůz až poté co budu mít k dispozici rozhodnutí o přiznání příspěvku, nebo je možné automobil objednat, nebo zakoupit dříve a poté čerpat přiznaný příspěvek?

2) Existuje povinnost vrátit příspěvek na zvláštní pomůcku pokud se příspěvek nepoužije do 3 měsíců ode dne jeho vyplacení nebo ve lhůtě stanovené krajskou pobočkou ÚP na pořízení zvláštní pomůcku. Objednání nového auta se v současné době pohybuje v řádu týdnů (8-12 týdnů) a poté i nějakou dobu trvá jeho úprava (např. instalace plošiny). Jakým způsobem postupovat, jestliže nebude možné tuto dobu dodržet? Děkuji za odpověď Marie D. 


ODPOVĚDI

30.
Zákon nijak nezakazuje vlastnictví druhého vozu, nicméně záleží, v jaké fázi je žádost o příspěvek, pokud např. osoba má již přiznaný příspěvek např. 2 roky a zakoupí z něj auto, pak nikdo další léta do následné žádosti neřeší, zda má vlastník 1, 2 či 3 auta.
Problematické je to v době žádosti o nový příspěvek - tam se stále ještě posuzuje majetek a příjem osoby a osob společně posuzovaných, pokud jsem tedy vlastníkem dalšího vozu, může být logický dotaz úřadu práce - proč mi toto auto nestačí, či může předpokládat, že jej prodám a zbytkovou hodnotu využiji na nové vozidlo (tedy o tuto hodnotu může např. snížit příspěvek nový).

Lucie Marková, spolupracovnice Konta BARIÉRY

29.
skutečnost, že na vozidlo bylo úřadem práce přispěno státním příspěvkem na pořízení vozidla pro handicapované, není pro účely silniční daně rozhodující. Dle zákona o dani silniční (zákon č. 16/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů, viz § 4 ) je ve většině případů poplatníkem této daně ten, kdo je jako provozovatel vozidla zapsán v technickém průkazu vozidla. V tomto ohledu se při stanovení osoby poplatníka u silniční daně vychází z formálního zápisu údajů o vozidlu a jeho provozovateli v Centrálním registru silničních vozidel.

Zákon o dani silniční vymezuje rovněž v některých případech i jiné subjekty jako poplatníky této daně (např. zaměstnavatele, uživatele atd.), nicméně s ohledem na Váš dotaz lze předpokládat, že o takovou situaci se ve Vašem případě nejedná. Pro úplnost dodáváme, že daňová povinnost je na jiný subjekt nepřenositelná. Případná jiná ujednání mezi poplatníkem daně a jiným subjektem jsou z hlediska daňového řízení soukromoprávní záležitostí. Podstatnou skutečností je však to, aby daňové přiznání k této dani bylo podáno skutečným poplatníkem daně silniční a na jeho daňový účet byly uhrazeny také zálohy na daň i daň samotná.

Mgr. Filip Běhal, ministerstvo financí

28.
Lhůta se počítá od data VYPLACENÍ příspěvku, nikoli jeho přiznání a je standardně 3měsíční, nicméně v § 12, zákona č. 329/2011 Sb. je zároveň uvedeno, že Úřad práce může určit lhůtu jinou (většinou delší), a to především v případech, kdy si např. osoby s handicapem zároveň vozidlo nechají upravovat či čekají např. na rozhodnutí dalších dárců - třeba nadačních fondů.
Co se týká zpětného využití příspěvku, v zákoně to zakotveno není, nicméně z praxe znám velké množství případů, kdy rodina nemohla logicky čekat na rozhodnutí úřadu, vozidlo zakoupila dříve a následně dojednávala s Úřadem práce i prodejcem vozu, jak to vyřešit, vždy však doporučuji toto konzultovat, případně se domluvit s prodejcem na dvojím vyfakturování vozidla.

Lucie Marková, spolupracovnice Konta BARIÉRY

27.
Pojistná částka se navýší o cenu té úpravy a do poznámek se napíše, že pojistná částka zahrnuje i cenu této úpravy vozidla pro vozíčkáře. Znamená to, že pojištění bude dražší o úpravu. Určitě je úpravu nutné uvést do pojistné smlouvy.

Daniel Bechný, Riscover.cz

26.
Pokud byl vašemu tatínkovi v roce 2011 přiznán příspěvek na auto dle "staré" legislativy, uplynula lhůta pro poskytnutí nového příspěvku již po 5 letech, tedy v roce 2016. Nyní tedy můžete požádat o nový příspěvek dle aktuálně účinné legislativy, získat můžete až částku 200 000 Kč dle četnosti a důvodů dopravy tatínka. Příspěvek je nyní poskytován na dobu 10 let (i když nyní prochází legislativním procesem novela, která by měla lhůtu zkrátit na 7 let). Doplňuji, že o příspěvek se nyní žádá na pobočce Úřadu práce.

Lucie Marková, spolupracovnice Konta BARIÉRY

25.
Nárok na vrácení zaplacené daně uplatnit nejpozději do 3 let od konce kalendářního měsíce, ve kterém jste obdrželi rozhodnutí příslušného úřadu o přiznání příspěvku na zakoupení motorového vozidla, nebo od konce kalendářního měsíce, ve kterém se zdanitelné plnění uskutečnilo, a to od toho dne, který nastane později. Jinými slovy lhůta 3 let začne běžet teprve v měsíci, kdy obdržíte rozhodnutí o příspěvku z Úřadu práce.

Lucie Marková, spolupracovnice Konta BARIÉRY


24.
Faktura i žádost o vrácení DPH měly být spíše na jméno příjemce příspěvku i přesto, že budete jako opatrovník doplácet ze svého větší část ceny vozidla. V zákoně o DPH je uvedeno, že se DPH vrací "příjemci příspěvku".
Doplňuji, že otec by měl být zapsán v registru vozidel jako majitel vozu a Vy jako provozovatel. Nejlepší ale bude situaci konzultovat přímo na příslušném finančním úřadě, kde budete
o vrácení daně žádat - řídila bych se následně jejich nastíněným postupem.
V občanské poradně pak doporučuji poradit se ohledně možnosti, zda by v případě úmrtí otce bylo možné vozidlo vyloučit z dědictví (pokud je
Vás dědiců více) a připadlo by přímo Vám.
V případě úmrtí tatínka se nevrací příspěvek na zakoupení auta.
Dále se ptáte, zda může auto následně (zřejmě po koupi) přehlásit na své jméno. To samozřejmě možné není, protože otec musí být minimálně 120 měsíců vlastníkem vozidla, je to jedna z podmínek příspěvku na zakoupení motorového vozidla. V případě, že by přestal býti vlastníkem, ze zákona
vzniká povinnost vrátit poměrnou část příspěvku na zakoupení motorového vozidla.

Lucie Marková, spolupracovnice Konta BARIÉRY


23.
Předpokládám, že Vám byl příspěvek ještě přiznám před "sociální reformou" tedy do konce roku 2011. V té době se příspěvek na zakoupení vozidla poskytoval na 5 let. Po uplynutí této lhůty bylo možné získat příspěvek nový. Pokud osoba vrátila poměrnou část příspěvku, mohla o nový příspěvek požádat i dříve, než po uplynutí 5-ti leté lhůty.
Pokud Vám byl příspěvek přiznán PŘED sociální reformou na 5 let, vztahují se na Vás tzv. "přechodná ustanovení", tzn. že o nový příspěvek můžete žádat už za 5 let od poskytnutí předchozího příspěvku. Platí pro Vás i to, že pokud poměrnou část příspěvku vrátíte, můžete žádat dříve, než uplyne tato lhůta.
Když nově požádáte, už pro Vás platí podmínky platné od 1.1.2012 (tedy PO sociální reformě) - tzn. žádáte dle zákona č. 329/2011 Sb., příspěvek bude poskytnut na dobu 10-ti let v maximální výši 200.000,-Kč.
Protože není jednoduché se ve výše uvedeném vyznat, doplňuji příklad.
Příspěvek Vám byl přiznán v polovině roku 2011, vyplacen k datu 1.8.2011.
Správně by 5-ti letá lhůta uplynula za 5 let od data vyplacení, tedy k 31.7.2016.
Vy nyní můžete vrátit poměrnou část příspěvku za zbylé období - tedy od 5.2.2016 - 31.7.2016 (vyčíslí ÚP)
Až vrátíte, lze ihned požádat o příspěvek dle nových pravidel - ten už Vám bude přiznán na 10 let. Tzn. obdržíte ho např. 5.5.2016 a bude na období do 4.5.2026.

Lucie Marková

22.
Lhůta je již rozhodně překročena! Podle zákona č. 329/2011 Sb. a správního řádu č. 500/2004 Sb., v účinném znění, by řízení mělo trvat MAXIMÁLNĚ 135 dní (a to jen v mimořádných případech):
Lhůta pro vydání rozhodnutí o příspěvku činí 60 dnů (pro úřad práce, který rozhoduje o dávce) + 45 dnů (pro okresní správu sociálního zabezpečení, která posuzuje zdravotní stav žadatele). Pokud posudkový lékař okresní správy sociálního zabezpečení nemůže ze závažných důvodů dodržet lhůtu 45 dnů, sdělí tyto důvody úřadu práce a lhůta pro vydání posudku se automaticky prodlužuje o dalších 30 dnů (na 75 dnů). Po dobu vypracování posudku o zdravotním stavu dochází sice k přerušení správního řízení – nicméně jak uvádím výše, i posudkový lékař je vázán „lhůtami“, které by měl dodržet.

Obranou proti dlouhým lhůtám na vyřízení žádosti je uplatnění tzv. „opatření proti nečinnosti úřadu“, který vaši žádost vyřizuje. Žádost se podává k nadřízenému úřadu (v tomto případě přímo ministerstvo práce a sociálních věcí), který by měl do 30 dnů od obdržení žádosti rozhodnout. Pokud vám z důvodu nečinnosti úřadu vznikla majetková či nemajetková újma, můžete také žádat o finanční odškodnění za průtahy řízení. Vzory naleznete např. zde: http://www.ochrance.cz/?id=51

Lucie Marková, Konto BARIÉRY

21.
V rámci sociální reformy a účinnosti zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, se změnily některé podmínky pro příspěvek na vozidlo. Když nyní žádáte o příspěvek na motorové vozidlo, uvádíte do žádosti majetek, zde byste tedy měla vlastnictví vozidla uvést. Pokud jste vlastníkem vozidla, které může být využíváno pro přepravu handicapované osoby, určují pracovníci úřadu práce na základě metodiky nižší výši příspěvku. Zohledňují to, že na dofinancování vozu nového můžete (ale nemusíte!) použít zbytkovou cenu starého vozu z jeho prodeje. Zákon vás tedy nyní nenutí „přestat“ být vlastníkem původního motorového vozidla, ale jeho vlastnictví se může projevit na konečné výši přiznaného příspěvku na auto.

Lucie Marková, Konto BARIÉRY

20.
O vrácení DPH je třeba požádat na finančním úřadě v místě trvalého bydliště. Podmínkou je, že u vozidla z bazaru bylo DPH zaplaceno a že je uvedeno na dokladu. Pokud DPH zaplaceno nebylo, vrací se pouze poměrná část z tzv. „rabatu“ autobazaru, i v tomto případě musí být rabat uveden na dokladu o koupi vozidla, aby měl FÚ z čeho vypočítat částku, kterou Vám vrátí.
Vzor žádosti o vrácení DPH najdete např. i na stránkách brněnské Ligy vozíčkářů: http://ligavozick.skynet.cz/ip/prispevky.php?oblast=9000095#odst6
S variantou, že vrácení DPH zařídí přímo autobazar, jsem se v praxi ještě nesetkala, doporučuji tuto situaci konzultovat s příslušným finančním úřadem, pokud bude s postupem souhlasit, samozřejmě lze nabídky autobazaru využít.

Lucie Marková, Konto BARIÉRY

19.
Zákon č. 329/2011 Sb., o dávkách pro osoby se zdravotním postižením, nijak nelimituje využití příspěvku na vozidlo zakoupené v zahraničí.
Je možné, že si v tomto případě bude Úřad práce více prověřovat prodejce, když se jedná o fyzickou osobu a nikoli např. autobazar, a ještě je vozidlo zakoupeno v zahraničí, ale prakticky by to mělo být možné.
Co se týká DPH, musela by se v ČR daň z přidané hodnoty reálně odvést, aby bylo možné ji odečíst/tedy nechat si ji vrátit.

Lucie Marková, Konto BARIÉRY

18.
Přiznám se, že nejsem specialista na porozvodové vypořádání majetku, nicméně vycházím-li z povahy vozidla - jako pomůcky dle zákona č. 329/2011 Sb., argumentovala bych u soudu tím, že jsem dostala na vozidlo příspěvek od státu a v souladu s výše uvedeným zákonem jsem jeho majitelem a využívám jej „ke své osobní potřebě“ jako pomůcku, v souladu s občanským zákoníkem č. 89/2012 Sb., § 709. Za těchto podmínek by mělo být vozidlo ze společného jmění vyloučeno. Pokud jste ale cenu vozidla společně dopláceli z úspor, mohl by tuto skutečnost manžel u soudu namítat a mohl by požadovat vrácení poměrné vložené části majetku. Nejlepší by tedy bylo se na vypořádání dohodnout a soudu předložit společnou dohodu pouze ke schválení.

Lucie Marková, Konto Bariéry


17.
V praxi byste měli vozidlo po celou dobu, na kterou je příspěvek přiznán, využívat k dopravě syna. Pokud je vozidlo nepojízdné z důvodu nehody a řídili bychom se tvrdým výkladem zákona, poměrnou část příspěvku byste měli vrátit. Následně by ale šlo ihned po vrácení nově požádat o další příspěvek (§ 9, odst. 11, zákona č. 329/2011 Sb.).

Úřad práce ale umí vrácení příspěvku z důvodu hodných zvláštního zřetele i prominout. Tzn. dovedu si představit situaci, kdy vracet nebudete muset nic anebo jen malou část, kterou by měla pokrýt pojistka viníka nehody. A následně máte možnost požádat o nový příspěvek na další období.

Lucie Marková, Konto BARIÉRY

16.
Pokud by syn získal příspěvek na motorové vozidlo jako na „pomůcku“, měla by být v souladu se zákonem č. 329/2011 Sb., v jeho vlastnictví, Vy rodiče by jste byli pouze provozovateli vozidla.

Pokud je tedy exekuce vyhlášena na Vás jako na rodiče, neměl by být postižen majetek syna. Pokud hrozí, že k Vám exekutoři dorazí, doporučuji mít po ruce doklad o vlastnictví vozidla.

Pokud by exekuce byla přímo na syna (neuvádíte bližší informace ani jeho věk), doporučovala bych argumentovat tím, že se nejedná o běžné vozidlo, ale o speciální kompenzační pomůcku usnadňující mu handicap, tyto pomůcky by exekutoři zabavovat neměli, nicméně bude asi záležet na přístupu a jednání konkrétní osoby-exekutora. V případě sporu je třeba obrátit se na soud s tzv. „vylučovací žalobou“.

Lucie Marková, KONTO BARIÉRY

15.
Pokud získáte příspěvek od Úřadu práce na zakoupení motorového vozidla, skutečně je možná požádat na finančním úřadu o vrácení DPH, tuto částku nemusíte následně vracet Úřadu práce.

Osoba se zdravotním postižením má podle zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, § 85, nárok na vrácení DPH u jednoho osobního auta zakoupeného v ČR v období pěti let v maximální výši 100 000,- Kč. Nárok na vrácení zaplacené daně lze uplatnit nejpozději do 3 let od konce kalendářního měsíce, ve kterém jste obdrželi rozhodnutí příslušného úřadu o přiznání příspěvku na zakoupení osobního automobilu, nebo od konce kalendářního měsíce, ve kterém se zdanitelné plnění uskutečnilo.

Žádost o vrácení DPH musí mít tyto náležitosti:

-            jméno, příjmení, trvalé bydliště a rodné číslo zdravotně postižené osoby,

-          rozhodnutí úřadu o přiznání příspěvku na zakoupení motorového vozidla,

-            daňový doklad nebo doklad o nákupu osobního automobilu, který byl vystaven plátcem daně,

-          na dokladu je plátce povinen uvést tyto údaje: své obchodní jméno, sídlo, daňové identifikační číslo, rozsah a předmět daňového plnění, datum nákupu, sazbu daně a její výši.

Vrácení daně můžete uplatnit i při nákupu staršího ojetého vozu. Je však třeba si vždy dopředu ověřit u prodejce, zda je plátcem DPH a zda vám může vystavit doklad, kde bude DPH vyčíslena. Bez toho nelze o její vrácení požádat. U auta zakoupeného v bazaru je třeba mít na paměti, že DPH se vrací (až na ojedinělé případy) pouze z rabatu autobazaru.
Doplňuji, že daňová úleva je vázána pouze na příspěvek na zakoupení vozidla, není možné ji uplatnit na vůz, který si koupíte sami.

Lucie Marková, KONTO BARIÉRY

14.
Chápu, že se situace nevyvinula tak, jak jste očekávali, nicméně zákon č.329/2011 Sb. uvádí, že zakoupené vozidlo je třeba 10 let používat k dopravě osoby s handicapem. Samozřejmě Vaši situaci chápu a nabízené řešení schvaluji a přijde mi vhodné, jen by bylo ještě pro jistotu dobré vyjednat i přímo s úřadem výměnu vozidla, protože kdyby došlo ke kontrole využívání příspěvku a ke kontrole vlastnictví vozidla a úředníci porovnali doložené dokumenty k zakoupenému vozidlu z příspěvku s „novým“ autem, nesedělo by to. Taktéž by se na tento rozpor mohlo dojít ve chvíli, kdy byste po 10-ti letech žádali o nové vozidlo.
Pevně doufám, že se Vám výměnu podaří bez problémů s ÚP vyjednat.

Lucie Marková, DiS., Liga vozíčkářů

13.
Vzhledem k tomu, že v žádosti o příspěvek na zakoupení motorového vozidla uvádíte „předpokládanou cenu“ vozidla, doporučuji provést „předvýběr“ vozu ještě předtím, než podáte žádost o příspěvek na motorové vozidlo. Pomoci s výběrem vhodného vozu Vám mohou např. právě v rámci projektu www.autabezbarier.cz Nicméně pokud následně obdržíte nižší příspěvek, samozřejmě lze výběr vozu ještě přehodnotit a přizpůsobit jej výši příspěvku.
Doporučuji věnovat nejvyšší pozornost kolonkám „četnost a důvody dopravy“, protože Ty ze zkušenosti rozhodují především o konečné výši příspěvku.
Formulář se nazývá „ příspěvek na zvláštní pomůcku“. U příspěvku na zakoupení vozu je třeba vyplnit ještě přílohu „sociální a majetkové poměry“ společně posuzovaných osob a následně (pokud existují příjmy) ještě doklad o čtvrtletním příjmu za každou společně posuzovanou osobu. Formuláře naleznete ZDE: https://formulare.mpsv.cz/oksluzby/cs/welcome/index.jsp
 
Na úpravu motorového vozidla je třeba vyplnit samostatnou žádost – taktéž „příspěvek na zvláštní pomůcku“. I zde doporučuji předběžně zjistit cenu Vašich speciálních úprav vozu u některého z úpravců aut, i zde se totiž uvádí předpokládaná cena.
Pokud by úprava stála více než 24 tis. a zároveň NEchcete snížit 10% spoluúčast na ceně úpravy vozu – není v tomto případě třeba vyplňovat společně posuzované osoby, sociální a majetkové poměry ani čtvrtletní příjem.
 
Obě žádosti podejte klidně souběžně, po přiznání příspěvku a jeho vyplacení máte pak lhůtu 3 měsíců na jeho využití, tuto lhůtu může ale ÚP v odůvodněných případech prodloužit.
 
Co se týká DPH, to je třeba v rámci ceny vozu běžně zaplatit (pokud se s prodejcem vozu nedomluvíte nějak jinak). Následně se vrácení DPH uplatňuje u finančního úřadu, na našem Informačním portálu získáte k uplatnění bližší informace (např. co musí obsahovat žádost apod.):
http://ligavozick.skynet.cz/ip/prispevky.php?oblast=9000095#odst6
 
Lucie Marková, DiS., Liga vozíčkářů


12.
Domnívám se, že pro ÚP bude zásadní především kupní smlouva, kde je uvedena plná částka vozu, tedy 250 000 Kč. Pokud jste dostal příspěvek na vozidlo ve výši 180 000 Kč, můžete jej tedy podle mého názoru celý využít.
Doporučuji, aby Vám společnost vydala kromě dokladu o zaplacené akontaci 160 000 Kč i doklad na zaplacení zbývající částky 20 000 Kč jako „splátky/tek“.  Jediným limitem je tedy vlastně to, že příspěvek je třeba běžně „utratit“ do 3 měsíců od vyplacení. Nicméně i tuto lhůtu může ÚP prodloužit dle § 12, zákona č. 329/2011 Sb. o dávkách pro osoby se zdravotním postižením.

Lucie Marková, DiS., Liga vozíčkářů

11.
Příspěvek by měl být poskytnut dceři; nárok na příspěvek i na vrácení daně má osoba se zdravotním postižením. Finanční úřad vrací daň této osobě, s vracením daně nesouvisí postavení matky.
Znamená-li výraz „roční vůz Škoda Fabia“, že jde o ojetý osobní automobil, je třeba vědět, zda byl použit zvláštní režim při prodeji ojetého automobilu podle § 90 zákona o DPH (daň je vypočtena pouze z přirážky obchodníka).
Pokud budou splněny všechny podmínky pro vrácení daně a částka daně je nižší než 100 000 Kč, bude vrácena celá částka daně.

Michal Žurovec, Ministerstvo financí ČR

10.
Zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 329/2011 Sb.“), neurčuje, zda osoba, která o dodatečnou úpravu motorového vozidla žádá, musí být držitelem řidičského oprávnění.

Jak je již výše uvedeno, dodatečnou úpravou nemusí být pouze přestavba na ruční ovládání, ale i úpravy umožňující snadnější nastupování, nebo nakládání vozíku, které není plně vázáno na sedadlo řidiče a tím i na vlastnictví řidičského průkazu.

Především je třeba zdůraznit, že příspěvek je možné přiznat pouze v případě, že žadatel souhlasí s tím, že:

- použije příspěvek do 3 měsíců ode dne  jeho vyplacení nebo ve lhůtě stanovené krajskou pobočkou Úřadu práce na pořízení zvláštní pomůcky,

- v období 60 kalendářních měsíců po sobě jdoucích ode dne vyplacení příspěvku bude vlastníkem zvláštní pomůcky,

- v období 60 kalendářních měsíců po sobě jdoucích ode dne vyplacení příspěvku bude zvláštní pomůcku užívat, a další.

V případě, že žadatel o dodatečnou úpravu motorového vozidla, splní výše uvedené podmínky, může mu být příspěvek přiznán a vyplacen.

Petr Sulek, Ministerstvo práce a sociálních věcí

9.
Ne, musíte mít na autě vinětu.

Christoph Pollinger, mluvčí rakouského autoklubu ÖAMTC

8.
Na automatickou převodovku nelze dostat zvláštní příspěvek. Na koupi auta jako celku však můžete čerpat příspěvek na zvláštní pomůcku na pořízení motorového vozidla, může být maximálně 200 000 Kč.

Jinak je to s ručním ovládáním, které je dodatečnou úpravou auta. Na ně lze samostatně zažádat o příspěvek na zvláštní pomůcku.

Více se dočtete zde: http://autabezbarier.kontobariery.cz/Odborne-rady/Statni-podpora.aspx

7.
Nárok na vrácení daně zaplacené při zakoupení osobního automobilu má osoba se zdravotním postižením, kterou se pro  účely ustanovení § 85 zákona o DPH (Vracení daně osobám se zdravotním postižením) rozumí fyzická osoba, které byl rozhodnutím příslušného úřadu přiznán příspěvek na jí dodaný osobní automobil. To bohužel znamená, že pokud nebude příslušné osobě přiznán příspěvek na zakoupení osobního automobilu, nemůže tato osoba požádat o vrácení daně zaplacené v ceně osobního automobilu.

Ondřej Šrámek, mluvčí Ministerstva financí ČR


6.
Zákon nevylučuje, aby si více lidí, kteří pobírají příspěvek na zvláštní pomůcku (v tomto případě motorové vozidlo), tuto pomůcku zakoupilo společně. Takový postup je běžný například v rámci rodiny. 

Proto, aby si motorové vozidlo jako zvláštní pomůcku mohlo více lidí se zdravotním postižením koupit společně, musí splnit několik podmínek, které stanovuje zákon č. 329/2011 Sb. Všichni musí být vlastníky vozidla, musí to být doloženo z kupní nebo jiné smlouvy, musí to vyplývat z technického průkazu vozidla, všechny osoby musí použít celou dávku, pravidelně se dopravovat apod

Ministerstvo práce a sociálních věcí

5.
Fyzickým osobám, i když jsou to handicapovaní, Konto BARIÉRY na automobily nepřispívá.

Tento příspěvek jsme zrušili už v roce 1995, protože jsme brzy přišli na to,že bychom celý měsíční fond Konta BARIÉRY od našich dárců, a není malý, je to milion korun, vyčerpali pouze na pořizování aut a ještě bychom moc nepomohli.

Pokud si tedy někdo chce pořídit auto a chybí mu peníze, může si u nás otevřít sponzorský podúčet. Pravidla této pomoc vysvětlí každému zájemci kolegyně Veronika Sutnarová, která má tuto agendu v nadace na starosti. Napište jí na adresu:  veronika.sutnarova@bariery.cz a nebo zavolejte na telefon 224214452.

Pro organizace máme skvělý projekt, pořizujeme automobily z prostředků Fondu GLOBUS. Vše najdete na našich stránkách

http://www.kontobariery.cz/Projekty/Fondy-Konta-BARIERY/Fond-Globus.aspx

Božena Jirků, ředitelka Konta BARIÉRY

4.
a) Pokud auto podnikatel koupil po 1. dubnu 2009 (nebo i dříve s úpravou osobního automobilu na N1) a uplatnil nárok na odpočet daně, bude nyní při prodeji auto zdaněno z aktuální (sjednané) ceny. Zdravotně postižený může požádat o vrácení této daně za podmínek stanovených v § 85 zákona o DPH.
b) Jestliže podnikatel zakoupil automobil v době, kdy podle zákona o DPH platil zákaz odpočtu daně u osobních automobilů (obecně do 31.3.2009), při prodeji tohoto automobilu prodávající daň neuplatňuje, jde o osvobození od daně podle § 62 zákona o DPH. Zdravotně postižený u takového automobilu nemůže uplatnit nárok na vrácení daně, protože žádná daň při prodeji uplatněna nebyla.

Ministerstvo financí ČR

3.
Možností, jak takový nákup proběhne, je více. Pokud auto dováží (pořizuje z členského státu EU) zprostředkovatel a účtuje si odměnu za svou službu (auto kupuje nový majitel přímo od subjektu v zahraničí – členském státě EU), nevzniká povinnost platit DPH v souvislosti s pořízením auta do ČR a zdravotně postižený nemá nárok na vrácení DPH, protože žádná DPH při tomto nákupu v ČR není uplatněna.

V případě, že v zahraničí koupí auto například firma zabývající se obchodem s ojetými auty a prodává je v Česku, uplatnění a výše daně záleží na tom, od koho automobil nakoupí.

a) Pokud je automobil nakoupen od obchodníka s ojetými auty z jiného členského státu  a ten při dodání do ČR uplatní tzv. zvláštní režim (spočívá v odvodu DPH pouze z přirážky, kterou je rozdíl mezi prodejní a pořizovací cenou), při prodeji v ČR český obchodník s ojetými auty může použít také tzv. zvláštní režim (viz § 90 zákona o DPH) a zdaní tak pouze jen svoji přirážku. Zákazník, kupující (zdravotně postižená osoba) pak má nárok na vrácení pouze daně odvedené z přirážky, jiná daň v ČR odvedena není.

b) Pokud obchodník s ojetými vozy v ČR při prodeji automobilu pořízeného z jiného členského státu neuplatní zvláštní režim, pak musí firma zaplatit DPH z celé ceny auta. Tu pak zdravotně postižený kupující může dostat zpět (omezení je pouze u jednoho automobilu za 5 let a daň se vrací maximálně ve výši 100 000 Kč.

Ministerstvo financí ČR

2. 
Berlingo i Yeti jsou určitě dobrou volbou. Doporučuji Vám, abyste se zastavil u dealerů obou značek a vyzkoušel si sezení případně i svezení v obou vozech. Také prostorově hlavně v oblasti kufru uvidíte mezi oběma vozy velké rozdíly. Co se týče motoru, silnější než ve felicii budou motory obou jmenovaných aut. V tomto ohledu nemusíte mít obavy.

Náš projekt Auta bez bariér právě začíná a zatím bohužel nemáme spolupracující dealery (nových i jetých aut) u vás v Českých Budějovicích. Takže konkrétní firmu vám nedoporučím, zkuste se podívat na dealery vozů Citroen (http://www.citroen.cz/home/#/prodejni-a-servisni-sit/najdi/ ) a Škoda (http://www.skoda-auto.cz/mini-apps/autorizovani-partneri-skoda) na internetu, také prodejci nových aut nabízejí i levnější ojetiny.

Auta bez bariér

1.
Příspěvek na zvláštní pomůcku (auto) lze poskytnout také na zvláštní pomůcku, která byla zakoupena během 12 kalendářních měsíců, které předcházejí dni zahájení řízení o poskytnutí příspěvku na zvláštní pomůcku. Auto je tedy možné koupit, nechat ho upravit a o příspěvek požádat až poté, omezením je 12 měsíců od zahájení řízení o příspěvku. Ten, komu byl příspěvek vyplacen, má povinnost vrátit ho nebo jeho poměrnou část v případě, že příspěvek do 3 měsíců od vyplacení (nebo ve lhůtě stanovené krajskou pobočkou ÚP) nepoužije na pořízení zvláštní pomůcky. Další povinnosti, kdy musí daný člověk příspěvek či jeho poměrnou část vrátit, stanovuje § 12 zákona č. 329/2011 Sb. Podmínka, která platila dříve, tedy že žadatel musí do šesti měsíců od vyplacení příspěvku prodat původní automobil, už neplatí. Vlastnictví jiného automobilu se ale může projevit při stanovení výše příspěvku, který se stanoví s přihlédnutím k četnosti a důvodu dopravy, k příjmu osoby a osob společně posuzovaných podle zákona o životním a existenčním minimu a k celkovým sociálním a majetkovým poměrům. Maximální výše příspěvku je 200 000 Kč.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČRprosinec
4

Test švýcarského autoklubu TCS porovnal výhled z 69 aut různých kategorií. Srovnání ukázalo, že ze stále oblíbenějších aut SUV řidiči nemají tak do... více
říjen
5

Automobilky v polovině září na výstavišti ve Frankfurtu ukázaly své novinky pro příští léta. Představily dva silné trendy: Stále populárnější kateg... více
srpen
10

Potřebujete-li ve voze ruční řízení, předváděcí jízdu můžete absolvovat obvykle jen jako spolujezdec. Redakce časopisu Můžeš však dostala možnost n... více
Starší články

Časopis Můžeš        Časopis Můžeš  

Konto BARIÉRY podporuje časopis o překonávání bariér Můžeš a spolupracuje s portálem AutemBezpečně.cz


Konto Bariéry - Nadace Charty 77, Melantrichova 5, 110 00 Praha 1, Tel.: (+420) 224 214 452, nadace77@bariery.cz Web by EMWAC Group | Design by OgilvyInteractive
Kentico logo