Odpočet DPH

Lidé se zdravotním postižením mají při nákupu auta nárok na vrácení DPH
 
Lidé s handicapem nebo rodiny kupující auto pro svého postiženého potomka či jiného člena mohou požádat o vrácení DPH.
 
Požádat o vracení DPH je možné u vozidla zakoupeného v České republice, v Evropské unii i mimo ni.

Nárok na vrácení daně má osoba se zdravotním postižením na základě přiznání příspěvku na zakoupení osobního automobilu.
 
Daň se vrací maximálně do výše 100 000 Kč za jeden zakoupený osobní automobil.
 
Daň lze vrátit pouze za jeden osobní automobil zakoupený v období 5 let.
 
Nárok na vrácení daně lze uplatnit nejdříve v měsíci, kdy byl osobní automobil  zakoupen.
 
Jak je to s DPH u ojetých vozů?

I v tomto případě je odpočet v určitých případech možný. „Podmínkou je ovšem koupit toto auto zase od plátce DPH. Jedině ten může na daňovém dokladu DPH vyčíslit,“ říká Simona Štorková, účetní poradkyně.
 
DPH se tedy objevuje jen u těch ojetých aut, která dříve patřila podnikatelům a firmám – plátcům DPH. Ty při jejich koupi dostaly daň od státu zpět, nyní ji však musí při prodeji doplatit.

Auto za 500 tisíc korun (86 777 Kč činilo vrácené DPH) tedy firma po pěti letech vlastnictví prodává například za 200 tisíc korun, protože právě za takovou sumu se podobná auta prodávají. Tato částka už zahrnuje DPH ve výši 21 procent - tedy 34 720 Kč, které firma pošle finančnímu úřadu.

Pokud takové auto kupuje handicapovaný, který má nárok na vrácení daně (dostal státní příspěvek, pokud nedostal, nemůže nárokovat vrácení  DPH), obdrží daň od státu zpět. Právě oněch 34 720 Kč.

Podobná situace nastane při koupi takového auta z autobazaru – pokud jde o vůz, který patřil podnikateli nebo firmě, poté ji odkoupil bazar, který je plátcem DPH. Auto opět nabízí s možností odpočtu DPH.

Jiná situace nastává, když vůz prodává fyzická osoba nebo živnostník, který neplatí DPH (neplátce). Celá daň byla již odvedena  při koupi nového vozu plátcem, který vozidlo prodal neplátci a DPH z něj handicapovaný nárokovat k vrácení nemůže.

Pokud se takové auto prodává v autobazaru, zdaňuje se pouze přirážka autobazaru snížená o daň z přirážky. Tato přirážka se stanoví jako rozdíl mezi prodejní cenou obchodníka a pořizovací cenou vozidla.

Bazar tedy například vykoupí takovéto auto za 150 000 Kč a prodává ho poté za 170 tisíc. Nárok na odpočet DPH vzniká jen z přirážky ve výši 20 tisíc korun, a činí 3472 korun. „V tomto případě je potřeba upozornit autobazar na to, že chceme nárokovat vrácení  DPH, aby nám na dokladu DPH vyčíslil,“ radí Simona Štorková.
 
Nárok na vrácení zaplacené daně u nového i ojetého auta může osoba se zdravotním postižením uplatnit nejpozději do 3 let od konce kalendářního měsíce, ve kterém obdržela rozhodnutí příslušného úřadu o přiznání příspěvku na zakoupení osobního automobilu, nebo od konce kalendářního měsíce, ve kterém se zdanitelné plnění uskutečnilo (došlo k dodání, nákupu, osobního automobilu), a to od toho dne, který nastane později.
 
PRO PODROBNÉ INFORMACE K NÁKUPU A VÝBĚRU AUTA SE OBRAŤTE NA PARTNERY PROJEKTU AUTA BEZ BARIÉR.
prosinec
11

Přibývá různých možností, jak z běžného vozíku udělat rychlý električák, se kterým se dá vyrazit na výlet, za nákupy nebo třeba na krátkou vyjížďku... více
červenec
17

Někteří handicapovaní auto neřídí, jiní ho naopak zvládají bez sebemenších problémů. Pak jsou tu lidé s takovým postižením, že je pro mnohé nepředs... více
duben
27

Jarní ženevský autosalon představil největší automobilové novinky pro letošní rok. Handicapovaní se mají na co těšit. více
Starší články

Časopis Můžeš        Časopis Můžeš  

Konto BARIÉRY podporuje časopis o překonávání bariér Můžeš a spolupracuje s portálem AutemBezpečně.cz


Konto Bariéry - Nadace Charty 77, Melantrichova 5, 110 00 Praha 1, Tel.: (+420) 224 214 452, nadace77@bariery.cz Web by EMWAC Group | Design by OgilvyInteractive
Kentico logo